Niemieckie wina słodkie
Pomimo tego, że wina słodkie zostały w obecnych czasach przyćmione przez wina półsłodkie, wytrawne bądź półwytrawne, na polskich półkach w sklepach również odnajdziemy kilka rodzajów win słodkich. Niestety w tym przypadku należy wspomnieć, że ceny takich rodzajów win wahają się pomiędzy 38 do nawet 139 zł.

Przeglądając wiele stron internetowych, można zauważyć że wiele oferowanych win niemieckich są to wina półwytrawne oraz wytrawne. Pomimo tego, pojawia się też garstka win słodkich. Niemieckie wina słodkie są winami, które pochodzą przede wszystkim z odmiany riesling, która hodowana w odpowiednich warunkach będzie potrafiła nabrać słodyczy i delikatnego smaku. Dzięki temu można wyprodukować właśnie wina słodkie.

Jednym z najbardziej znanych niemieckich win słodkich jest 'Seerig Schloss Saarsteiner Riesling Spätlese’, które zostało wyprodukowane z odmiany winorośli riesling w mieście Mozela w Niemczech. Charakteryzuje się ono bardzo mineralnym i mocnym smakiem, gdzie na początku można poczuć nutkę pikanterii, która zwieńczona jest delikatnym smakiem brzoskwini, suszonych owoców oraz cytrusów. Kolejnym ze znanych win słodkich w Polsce jest 'Riesling Spätlese Lieblich’, które produkowane jest w Hesji Nadreńskiej. Zapach tego wina charakteryzuje się nutami brzoskwini oraz mango, które przenoszą się również na podniebienie człowieka. Jest to delikatnie wyważona słodycz, która sprawia, że to wino wydaje się kremowe oraz harmonijne.